2021 615 Preps Large Class All-Area Team

The third and final group in our second annual 615 Preps All-Area Teams for the 2021 season is the Large Class team, made up of players from teams in Class 5A, Class 6A, and Division II-Class AAA.

Twenty players from last year’s inaugural team (noted by an asterisk) make repeat appearances this season.

Below is the 2021 615 Preps Large Class All-Area Team, beginning with the superlatives and a brief summary of why they were chosen.

As a reminder, only players from the schools in our coverage area were eligible.

2021 615 Preps Large Class Superlatives

(Kevin Smith/615 Preps)
Player of the Year: Destin Wade, Summit, Sr.*

Wade, the Class 6A Mr. Football winner, threw for 1,436 yards and 18 touchdowns with just two interceptions, completing 79-of-136 pass attempts. He rushed for 2,312 yards and 31 touchdowns on 197 carries in helping lead the Spartans to the BlueCross Bowl in their first year of 6A competition. Wade also won this honor in 2020.

(Kevin Smith/615 Preps)
Offensive Player of the Year: Jordan James, Oakland, Sr.*

James, a finalist for 6A Mr. Football honors, was a key contributor in Oakland’s second consecutive 6A championship run, rushing for 1,653 yards on 187 carries and scoring 25 total touchdowns for the Patriots in 2021. James also took home this honor in 2020.

(Kevin Smith/615 Preps)
Defensive Player of the Year: Keaten Wade, Summit, Sr.*

A finalist for 6A Mr. Football, Wade racked up 119 total tackles with 26 for a loss. He added eight sacks, four forced fumbles, two interceptions and scored two defensive touchdowns for the 6A runner-up Spartans.

(Kevin Smith/615 Preps)
(Scott Burton/615 Preps)
Co-Coaches of the Year: Kevin Creasy, Oakland; Josh Crouch, Green Hill

Creasy led the Patriots to their second consecutive unbeaten season in repeating as Class 6A champions, as Oakland defeated three other state champions (Mississippi’s Madison Ridgeland Academy, Lipscomb Academy, South Pittsburg), two runner-up teams (CPA and Summit), won for the first time at Maryville and won by an average of 26.3 points per game this season.

Crouch led the Hawks to the Class 5A quarterfinals in the program’s second season and first year of playoff eligibility, as Green Hill won the Region 5-5A title. The Hawks won 11 consecutive games following a season-opening loss, including three games requiring a fourth-quarter comeback.

(Kevin Smith/615 Preps)
Team of the Year: Oakland Patriots

Oakland takes a 30-game winning streak into 2022 after the Patriots won their second consecutive Class 6A championship. The Patriots are 96-6 and have not lost a home game since Creasy took over in 2015.

First Team

(Jake McNamara and Anthony Crowell photos by Kevin Smith/615 Preps)
Offense
  • Quarterback
  • Jake McNamara, Page, Sr.
  • Kenny Minchey, Pope Prep, Jr.
  • Running Back
  • Antonio Patterson, Oakland, Sr.*
  • Gabe Walker, Stewarts Creek, Sr.
  • Wide Receiver
  • Colin Cook, Pope Prep, Jr.*
  • Isaiah Horton, Oakland, Sr.*
  • Delanie Majors, Overton, Jr.
  • Jacob Page, Ensworth, Jr.
  • Jack Rummell, Independence, Sr.
  • Offensive Line
  • Fisher Anderson, Franklin, Sr.*
  • Drake Carlson, Father Ryan, Jr.
  • Cooper Koch, Summit, Sr.*
  • Carter Miller, Ravenwood, Sr.
  • Grayson Morgan, MBA, Sr.*
  • Athlete
  • Kaleb Carver, Green Hill, Jr.
  • Anthony Crowell, Lebanon, Jr.
  • Kicker
  • George Laster, Brentwood Academy, Jr.
(Alex Mitchell photo by Kevin Smith/615 Preps; Ellis Ellis photo by Alivia Schwan/615 Preps)
Defense
  • Defensive Line
  • Gabe Fisher, MBA, Jr.
  • Theron Gaines, Oakland, Sr.
  • Eric Gaston, Cane Ridge, Sr.
  • Elijah Herring, Riverdale, Sr.*
  • Linebacker
  • Caleb Herring, Riverdale, Jr.
  • Alex Mitchell, Riverdale, Sr.
  • Reggie Reed, Brentwood Academy, Sr.
  • Ansley Ware, Pope Prep, Jr.*
  • Defensive Back
  • Ellis Ellis, Hendersonville, Sr.*
  • Mikeece Jones, Hillsboro, Sr.
  • Myles Pollard, Ravenwood, Sr.
  • Eric Taylor, Oakland, Jr.
  • Athlete
  • Brady Pierce, Summit, Sr.*
  • Punter
  • Upton Bellenfant, Stewarts Creek, Sr.*

Second Team

Offense
  • Quarterback
  • Jaylen Abston, Lebanon, Jr.
  • Marcel Reed, MBA, Jr.*
  • Running Back
  • Torin Baker, Hendersonville, Sr.
  • Rhett Hayles, MBA, Sr.
  • Wide Receiver
  • Justin Brown, Blackman, Jr.
  • Steph Carter, Pope Prep, Sr.
  • Ben Coggin, Nolensville, Sr.
  • Boyce Smith, Page, Jr.
  • Aaron Walton, Brentwood, Sr.
  • Offensive Line
  • Eli Freeman, Lebanon, Jr.
  • Phillip Gray III, Ensworth, Sr.
  • Tyson King, Green Hill, Sr.
  • David Pena, Rockvale, Sr.
  • Owen Sacks, Page, Sr.
  • Athlete
  • Chris Parson, Ravenwood, Jr.
  • Kicker
  • Andrew Southard, Pope Prep, Sr.*
Defense
  • Defensive Line
  • Jackson Long, Beech, Sr.
  • Ethan McLaurin, Oakland, Sr.*
  • Jeffrey Pillows, Mt. Juliet, Sr.
  • Maddox Reed, Summit, Sr.
  • Linebackers
  • Cole Becker, Father Ryan, Sr.
  • Bronco Hanks, Beech, Jr.*
  • Blake Hobbs, Wilson Central, Sr.*
  • Colin Hurd, Page, Jr.
  • Braden Kaiser, Siegel, Sr.
  • Defensive Backs
  • Jake Brock, Brentwood, Sr.*
  • Q Martin, Columbia, Sr.
  • James Reed III, Father Ryan, Sr.
  • Jaylen Washington, Kenwood, Sr.
  • Athlete
  • Charles Ingram V, Ensworth, Sr.
  • Punter
  • Daniel Perez, Brentwood Academy, Sr.

Third Team

Offense
  • Quarterback
  • Levi Moore, Ensworth, Jr.
  • Davis White, Brentwood, Sr.
  • Running Back
  • Rayshawn Bowling, Clarksville, Sr.
  • Samson Johnson, Nolensville, Jr.
  • Wide Receiver
  • Corben Howard, Kenwood, Sr.
  • Ben Marshall, Blackman, Jr.
  • Andrew Paige, Beech, Sr.
  • Claiborne Richards, MBA, Jr.
  • Offensive Line
  • Jordan Brooks, Columbia, Sr.
  • Logan Penhollow, Pope Prep, Sr.
  • Carson Shaw, Oakland, Sr.
  • Garrett Smith, Portland, Sr.
  • Austin Watson, Independence, Sr.
  • Athlete
  • Devon Crenshaw, Springfield, Jr.
  • Coby Walton, Nolensville, Jr.
  • Ty Lockwood, Independence, Jr.
  • Kicker
  • Avory Rogers, Oakland, Sr.
Defense
  • Defensive Line
  • Jeremiah Bailey, Smyrna, Sr.
  • Jack Busey, Hendersonville, Sr.
  • Tyrone Ford, Ensworth, Sr.
  • Jase Hoath, Columbia, Sr.
  • Linebackers
  • Anthony Christian, Hendersonville, Sr.
  • Sanders Ellis, Station Camp, Soph.
  • ZJ Johnson, Gallatin, Sr.
  • Coleman Roddey, MBA, Sr.
  • Defensive Backs
  • Markellus Bass, McGavock, Jr.
  • Dylan King, Oakland, Sr.
  • Kaleb Lyons, Brentwood Academy, Sr.
  • Brandon Martin, Lebanon, Sr.
  • Athlete
  • Shymarion Woodard, Springfield, Jr.
  • Chris Bagatini, Clarksville, Sr.
  • Punter
  • Ryan Schmadtke, MBA, Sr.
  • * – denotes player from 2020 Large Class All-Area Team
%d bloggers like this: